سبد خرید - تومان

 

پرینتر سه بعدی و تحولی که در دنیا به پا کرده است

در سال ۲۰۱۱ تکنولوژی با نام پرینتر سه بعدی در جهان به شکل صنعتی درآمد و در دسترس عموم قرار گرفت.در همان اولین سال عمومی شدن این تکنولوژی تقریبا میتوان گفت که تمامی صنایعی که در آن سالها رو به رشد بودند نیاز خود به پرینتر سه بعدی را حس کردند .
میتوان گفت چاپگرهای سه بعدی در همان ابتدا توانستند در هر صنعتی جایی برای خود پبدا کنند به شکلی که امروزه در بسیاری از صنایع نقش بسیار کلیدی را ایفا میکنند.
بیشتر بخوانید
پرینت سه بعدی خانه

پرینت سه بعدی خانه

دنیای پرینتر های سه بعدی تا جایی پیشرفت کرده است که توانسته صنعت ساختمان سازی هم تحت تاثیر قرار دهد .چندی پیش یک محقق به نام دکتر خوشنویس از دانشگاه یو اس سی آمریکا پروژه ای را شروع کرد که با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی بتوان خانه سازی کرد.طبق این پروژه مکانیزمی پیاده سازی میشود که بتواند خانه هایی بسازد با ارتفاع ۶ مترتمام بتنی و با نقشه دلخواه که گامی بزرگ در صنعت ساختمان و عمران به حساب میآید.
طبق تحقیقات و پیشرفت پروژه، این پروژه میتواند زمان ساخت خانه ها را تا ۹۰% کاهش دهد که این امر خودش گامی بسیار بزرگ و رو به جلو میباشد.
دو نکته ی بسیار مهم که در این پروژه ملاک قرار داده شده است این است که زمان و هزینه ی ساختمان سازی را بتواند تا ۶۰% کاهش دهدکه این هدف برآورده شده ولی نکته ی مثبت اصلی این پروژه این است که ساختمان های ساخته شده توسز این تکنولوژی بسیار مستحکمتر از ساخت خانه توسط دست و یا ماشین آلات دیگر میباشد.

بیشتر بخوانید

پرینت سه بعدی ترمیم آثار باستانی ایران

ایران خواستار همکاری شرکت های داخلی برای باز سازی آثار باستانی توسط پرینتر سه بعدی می باشد

همانطور که میدانید کشور ایران در بین کشورهای موجود در خاورمیانه دارای آثار باستانی بسیار زیاد و ارزشمندی میباشد که متاسفانه این آثار باستانی در طول زمان بر اثر بلایای طبیعی مانند زلزله و یا استفاده ی نا صحیح صدمات فراوانی دیده اند و یا به طور کلی از بین رفته اند به همین دلیل مرکز آثار باستانی ایران به این فکر افتاده است که راه حلی برای بر طرف نمودن صدمات وارده به این آثار باستانی ارزشمند پیدا کند و طبق تحقیقات انجام شده این مرکز تکنولوژی پرینت سه بعدی را به عنوان بهترین راه حل برای مرتفع نمودن این مشکل معرفی کرده است.

بیشتر بخوانید

چاپ بیولوژیکی توسط پرینتر های سه بعدی

به لطف کارهای فوق العاده دانشگاه پزشکی اورتج

 شهر آلمانی اورتج به مرکز چاپ بیولوژیکی شناخته میشود. این مرکز توسط جاش مالدا اداره میشود که اخیرا خبر آزمایش موفقیت آمیز چاپ استخوان ترقوه جایگزین برای خرگوش را از این آزمایشگاه شنیدیم. با این حال اورتج میتوتند به یک مرکز کامل چاپ سه بعدی بیولوژیکی در آینده  نزدیک تبدیل شود. در این راستا مدرسه hoge  ، مرکز تحقیقاتی proto space و مرکزی تحقیقاتب جاش مالدا با عنوان بنیان اورتج به هم پیوسته اند و در این راه قصد دارند مرزهای پرینتر سه بعدی را گسترش دهند و حتی به سمت پرینت بنیانهای زنده و اورگانهای زنده پیش بروند.
با اینکه این مرکز تحقیقاتی به آزمایشگاه کوچکی در شهر اورتج نقل مکان کرده است اما در نظر دارد مرکز تحقیقاتب و آزمایشگاه کامل و بزرگی را در مرکز شهر اورتج و در پارک فناوری این شهر تا پایان امسال افتتاح نماید این اولین مرکز لابراتوار پرینت سه بعدی بیولوژیکی مستقل در هلند است که به طور کامل تمامی انرژی خود را وقف پرینتر سه بعدی اورگانیک و بیولوژیک نموده است.

بیشتر بخوانید

ساخت لوازم جانبی خودروی هوندا با چاپ سه بعدی

ساخت لوازم جانبی خودروی هوندا با چاپ سه بعدی

صنعت ساخت خودرو نیز رفته رفته راه های بهره گیری از چاپگر سه بعدی را می آموزند. شرکت هوندا برای ساخت قطعات خاموش خودرو یعنی قطعاتی که به عنوان لوازم جانبی از آن ها یاد میشود از چاپگر سه بعدی استفاده کرده است. این بهره گیری ، کار آنها را نیز راحت تر کرده و در فکر توسعه ی این امر در ساخت موتور سیکلت و یا حداقل لوازم جانبی موتور سیکلت ها هستند. شرکت هوندا ، که در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد ، با رویای ایجاد فن آوری های مدرن و برای خدمت به مردم و آسان تر کردن زندگی آن ها ایجاد شد. چاپ سه بعدی میتواند فراخوانی برای تحقق رویای این شرکت باشد. مرکز مطالعات و توسعه ی لوازم جانبی هوندا ، که در استان سایتاما ی ژاپن قرار دارد برای افزایش دادن بهره وری از سفارشی سازی ، از روش ساخت لوازم جانبی با چاپگر سه بعدی استفاده کردند. بسیاری از لوازم جانبی ماشین را میتوان باپرینتر سه بعدی ساخت ، تا هم کارایی بهتری داشته باشند هم سریع تر و آسان تر ساخته بشوند. پرینتر سه بعدی خود در ساخت ماشین هم کار هایی انجام داده و ماشین هایی به وسیله ی پرینتر سه بعدی تولید کرده که کارایی یک ماشین معمولی را داشته ، اما میتوان گفت فعلا به عنوان یک سازنده ی مستقل نمیتوان روی ان حساب کرد. باید زمان بگذرد و نقص ها و عیب های مراحل ساخت ماشین با پرینتر سه بعدی گرفته شود. فعلا به عنوان یک همیار در تولید ماشین روی آن حساب میشود و میتوان گفت فقط قسمت هایی را به وسیله ی این تکنولوژی درست میکنند. همانطور که همیشه ذکر شده و گفته ایم پرینتر سه بعدی کارایی های بالایی دارد و در هر شاخه ای سرک میکشد.

ساخت اسباب بازی توسط پرینتر سه بعدی

ساخت اسباب بازی توسط پرینتر سه بعدی برای حیوانات در حال انقراض
در حالیکه با چاپ سه بعدی می شود قطعات بسیار سرگرم کننده ای ساخت ، اما بهترین کسانی که در ساخت این قطعات موفق هستند افرادیند که با ساخت اسباب بازی و قطعات جالب هدف مشخصی را دنبال میکنند یا پیام خاصی را میرسانند. اسباب بازی گونه های حیوانات در حال انقراض توسط یک هنرمند تایوانی به نام Amao ساخته شده است که دارای ویژگی هایی مانند تکان دادن اندام ها و استفاده از اشکال هندسی خاص هستند.
اما این اسباب بازی ها برای یاد آوری شکوه حیواناتی میباشند که تعداد بسیار کمی از آنها باقی مانده که هنوز به طبیعت خدماتی میرسانند و باعث برقراری توازن در طبیعت هستند ، مانند خرس سیاه و کرگدن.
هنرمند تایوانی Amao سالهاست که در طراحی مجسمه و رباط های حیوانات کار می کند و تخصص دارد. در این چاپ های سه بعدی که طرح حیوانات در حال انقراض است از تمام اشکال هندسی و حجمی مانند مکعب و سطوح صاف و خطوط قائم استفاده شده است.
گونه هایی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده عبارت است از: پاندا ، خرس ، کرگدن ، فیل.
گاهی شاید با تحریک عواطف بشود انسان ها را متحد کرد تا در برابر یک کار اشتباه ایستادگی کنند. ساخت عروسک های زیبای این حیوانات
شاید خیلی از افراد را تحت تاثیر قرار بدهد شاید خیلی ها را به فکر کردن در باره ی این موضوع وادار کند.
پرینتر سه بعدی هم در این روند سهیم بوده و در جلوگیری از این رویداد اشتباه و تاسف بار کمی موثر  بوده است.

ساخت دست مصنوعی توسط پرینتر سه بعدی

ساخت دست مصنوعی توسط پرینتر سه بعدی در ایتالیا
همانطور که دیده ایم هنگامیکه سنسور های الکترونیک در کنار پرینتر های سه بعدی قرار میگیرند محصولات خارق العاده ای تولید میکنند که به شدت جذاب است.
تا به حال اکثر این طرح ها برای ساخت دست های مصنوعی بوده تا بتوانند کار دست معمولی را انجام دهند.
تقریبا یک سال پیش ، یک ایتالیایی شروع به راه اندازی تیمی به نام افراد مصنوعی کرد. در آن زمان این تیم با پرینتر سه بعدی در حال ساخت ساخت دست مصنوعی توسط پرینتر سه بعدی بود که قادر به حرکت پنج انگشت خود باشد.
آنها در حال تلاش برای تکامل این دست هستند تا بتواند قطعات منحصر به فردی را جا به جا کند.
در این دست ها از نوعی الیاف عضلانی نیز استفاده میشود که برای تکامل آنها لازم است . این تیم در پی آن است که یک بدن خارق العاده را طراحی کند ، بدنی که کار هایی میکند و میتواند با اجسامی در ارتباط باشد که بدن عادی قادر نیست.
پرینتر سه بعدی در ساخت اعضای بدن انسان ها و حیوانات بسیار مهارت دارد ومیتواند برای اموری مانند پیوند اعضایی از بدن مانند دست و پا و… پا مورد استفاده قرار بگیرد.
در امور زیبایی هم توانسته کارآمد بودن خود را نشان بدهد. مانند: چاپ بی عیب و نقص استخوان طبیعی بینی برای کسانی که به صورت مادر زادی بینی های غیر طبیعی و بد شکلی را دارند که با عمل های زیبایی متعارف قابل معالجه نیست و یا ساخت قالب های دندان برا ارتدنسی و ردیف کردن دندان ها.
پرینتر سه بعدی برای ساخت دندان از رزین استفاده میکند که دقت بسیار بالایی دارد و کیفیت بهتری نیز دارد.
موفقیت های روز افزون صنعت پرینتر سه بعدی همه را شگفت زده و متحیر کرده.
دیری نخواهد بود که توجه دنیا را به خود جلب میکند.

تولید فیلامنت قهوه

تولید فیلامنت قهوه
آمار استفاده ی مصرف کنندگان قهوه در سراسر جهان بیش از ۲۵/۲ میلیارد فنجان قهوه در روز است. دانه های قهوه دومین کالای با ارزش در جهان است. اما درست مثل هر محصول دیگری که به وفور مصرف میشود یک منبع ثابت برای تولید زباله نیز می باشد.
اخیرا ، ۳Dom ایالات متحده با همکاری فارگو که شرکت بیوکامپوزیت می باشد موفق به تولید فیلامنت قهوه شده است. با استفاده از باقی مانده ی قهوه رشته هایی تولید میشود که ، با آن رشته ها اشیائی چاپ میشود که جنس این اشیاء از دانه های طبیعی قهوه است و رنگ آن قهوه ای می باشد.

بیشتر بخوانید

پرینتر سه بعدی پزشکی

پزشکان با پرینتر سه بعدی پزشکی ، یک پسر را که استخوان های پای او تغییر شکل یافته بود را نجات دادند
اگر چه ما در گذشته صد ها نمونه از چگونگی فواید و کارایی پرینتر سه بعدی پزشکی در جراحی های مختلف را دیده ایم اما همچنان پزشکان به دنبال راه های جدید استفاده از این فن آوری سه بعدی و به کارگیری آن در هزاران عمل جراحی هستند.
اخیرا ، یک پسر شش ساله به نام شیائو فنگ که از تغییر شکل استخوان های پایش به شدت رنج می برد برای حل مشکل خود تحت یک عمل جراحی به کمک چاپ سه بعدی قرار گرفت. بیماری شیائو فنگ متاسفانه بیماری سختی است که باعث می شود استخوان ها بسیار شکننده و ضعیف بشوند. که درمان این بیماری بسیار دشوار است و تا به حال کسی به طور کامل درمان نشده و در حال حاضر بین۱۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ نفر در چین با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

بیشتر بخوانید

پرینتر سه بعدی جواهر سازی

چاپ جواهرات بسیار زیبا و گران قیمت و لباس های جدید با پرینتر سه بعدی جواهر سازی
کیفیتی که پرینتر های سه بعدی در تولید محصول های مختلف به ما می دهند مثال زدنی می باشد. بنا بر این کارایی این دستگاه در محصولاتی مانند پوشاک و زیور آلات قابل چاپ نیز کاملا واضح است.
در حال حاضر یک شرکت پرینتر سه بعدی با برخی از هنرمندان برجسته ی سراسر جهان ، از جمله طراح مد نیویورک فرانسیس Bitonti برای اولین بار به طراحی لباس های سه بعدی پرداختند.
این آخر هفته این شرکت ، پروژه های ساخت قطعات جواهر به وسیله ی پرینتر سه بعدی جواهر سازی را نیز شروع میکند. جواهراتی که به شدت طراحی های پیچیده و شیکی دارند.

بیشتر بخوانید

تحویل یکروزه محصولات خریداری شده در هر جای ایران